Dünya Mimar Birliğin 'Tasarım Ödülünü' kazanan: Avend Beytepe

PROJE GENEL BİLGİLERİ

Projemiz rakamlarla

Toplam 430 Daire

Bahçe Dubleks . 4,5+1 . 3+1 . 2+1

Arsa Alanı 47.500 m²

Emsal: 1,5

Toplam Inşaat 140.000 m²

2 Parsel üzerinde

Peyzaj Alanı 28.100 m²

Ekilecek 21.650 adet bitki çeşidi.

Şimdiye kadar…

Tamamlanan

0

tamamladığımız kaba İmalat yüzdesi

0

Kullandığımız Demir

0

Döktüğümüz Beton

Ve…

Devam Eden

0

Tamamladığımız İnşaat Yüzdesİ

0

tamamladığımız İNCE İmalat yüzdesİ

0

Çalıştığımız Saatler

Arka Plandan Bilgiler!

AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects imzalı ‘Avend Beytepe’ ; World Architecture Community tarafından 2006’dan bu yana düzenlenen ve dünyanın pek çok ülkesinden katılımın gerçekleştiği WA Awards yarışmasının “Tasarlanmış Proje” kategorisinde ödül kazandı.

Tüm serüven aslında bir hayal ile başladı. Ankara’da beklentilerin ötesine çıkmaktan ziyade, insanların gerçekteniyi bir yaşam için ihtiyaç duydukları talepleri doğru değerlendirerek, onların şehirdeki yaşam hayalini yakalamak için yola çıktık. Ve böylece Ankara’nın büyük bir hızla gelişmeye devam eden bölgelerinden Beytepe’de yer alan Avend Beytepe; özgün kimliğinin yanı sıra sağladığı imkanlar ve zengin peyzaj alanları ile yaşam standartlarını dengeleyen, insan odaklı ve yenilikçi bir tasarım olarak ortaya çıktı.

Blokların konumlandırılmasında iki parselin de tek ve büyük bir iç avluya baktığı hissini elde etmeyi amaçladık, bu sebeple bloklar arsa çeperlerine yerleştirilmiş ve mümkün olan en ferah yeşil alan vistası ve kullanımı sağlanmıştır. Aynı zamanda bloklarda insan ölçeğini yakalamak amacı ile yatay bir tipoloji tercih ettik ve teraslı kütle yapısı ile bu durumu pekiştirdik. Avend Beytepe, estetik bir kaygı ile tasarlanmasıyla beraber kapsadığı planları fonksiyonel bir tutumla birleştirmiştir. Kendi bahçelerine açılan geniş dubleks daireler ve geniş peyzaj alanına hakim farklı tipolojideki ferah dairelerde Ankaralılar kendini kurdukları hayalin içinde hissedecekler.

Üstelik tüm daire planları kullanıcılarının esnek taleplerine cevap verebilecek şekilde farklı kullanım tarzlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Umarız daha iyi bir yaşam için hayal ettiğimiz Ankara’yı, hayatına taşıyan herkes; Avend Beytepe’de mutlu yaşar…

Ayşin Sevgi KARAKURT & Gökhan AKSOY

Avend Beytepe, şehrin griliğine yeşili ile cevap veren enerjik bir proje. Şehir yaşamının telaşından ve stresinden uzak, dingin ve huzur veren bir çevre dokusu içerisinde; ev sahiplerinin aileleri, arkadaşları ve komşuları ile keyif alacakları, daha iyi bir yaşam sürmeleri amacıyla tasarlanmıştır.

Mevcut topoğrafyaya uyumlu şekilde oluşturulan peyzaj tasarımda, dinlenme ve toplanma alanları, çocuk oyun alanları ve yeşil alan kullanım hizmetlerinin yanı sıra; içeridiği su ögeleri ile birlikte, su kenarı rekreasyonuna da imkan sağlamıştır. Proje kapsamında yer alan aktif ve pasif rekreasyon alanlarının tüm yaş gruplarına hizmet etmesi hedeflenmiştir. Suyun huzur veren etkisini, ev sahipleriyle buluşturmak amacıyla tasarlanan su gösterilerine ve dinlenme alanlarına; çocuklar için, geleneksel oyun aletleri ile donatılan oyun alanları ve gençler için konumlandırılan farklı buluşma noktaları eşlik etmektedir.

Peyzaj tasarımının önem teşkil eden diğer noktalarından biri olarak; ev sahiplerinin mevcut alan içerisinde ulaşımını kolaylaştıracak şekilde araç sirkülasyonu çözülmüş, konut girişlerinde misafirler için açık otopark alanları yaratılmıştı. Avend Beytepe, tüm bu donatılar çerçevesinde sakinlerine yemyeşil doğası ve bitki çeşitliliği içerisinde, mevsimsel döngüyü kesintisiz şekilde yaşayarak doğayı kucaklayacakları bir peyzaj imkanı sunmaktadır.

E. Dilşen Kara